Smažení na EPOO

Jako stabilní složka středomořské stravy má olivový olej nespočet pozoruhodných vlastností. Může být použit v jakémkoliv způsobu vaření: pečení, grilování a fritování. Ve skutečnosti, smažení na olivovém oleji je jednou z jeho nejoblíbenějších využití v středomořských zemích.

Na rozdíl od jiných olejů je schopen odolávat vysokým teplotám bez poškození a ztrátě některé z jeho vlastností. Další výhodou použití olivového oleje na smažení je to, že vytváří tenkou kůrku na povrchu potraviny, která nedovolí potravinám nasávat příliš mnoho olivového oleje, zlepšuje jeho chuť a zachovává živiny.

A co víc, pro každého kdo se obává o svou váhu, kalorie olivového oleje (asi 100 na polévkovou lžíci) se vařením nemění.

Tipy pro smažení na olivovém oleji

  1. Nemíchejte olivového oleje s jinými oleji při smažení, protože tyto mohou být méně odolné vůči vysokým teplotám a rozkládají se rychleji.
  2. Po smažení jemně stiskněte smažené jídlo papírovou utěrkou, která absorbuje veškerý zbývající tuk na jídle.
  3. Nezakrývejte jídlo při smažení. Díky tomu bude povrch smaženého jídla křupavý a pokrm zůstane šťavnaté.
  4. Vždy se ujistěte, že jídlo je suché před smažením, abyste zabránili olivovému oleji stříkat z pánve.
  5. Olivový olej je možné znovu použít více než jiné oleje při zachování stravitelnosti. Po ochlazení a filtraci olivového oleje (pro odstranění větších zbytků z pánve), může být znovu použit. Nepoužívejte více než čtyřikrát až pětkrát.
  6. Teplota smažení by se měla přizpůsobit jídlu, které vaříte. Velké kusy smažte kolem 130° C-145° C, pro jídlo ve strouhance nebo těstíčku je lépe smažit při teplotě 160° C. Teplota 180° C je vhodná pro jídlo, které se smaží rychle nebo je nakrájeno na malé kousky.

Zdroj: http://www.interprofesionaldelaceitedeoliva.com/

Comments are closed.