Finca la Torre

organická a biodynamická farma s certifikací Demeter

Monttosa

rodinný podnik s tradicí

Složení olivového oleje

Začneme u olivy samotné. Ta se skládá ze 40 až 50 procent z vody, z 15 až 40 procent z oleje a z 25 až 40 procent z pevných zbytků. Posledně jmenované se skládají z cukru, celulózy, minerálních solí a bílkovin. Olej získaný z olivy lisováním se skládá, jako každý jiný tuk, z mastných kyselin. Až potud vše v pořádku. Avšak nyní to začne být zajímavé, neboť není mastná kyselina jako mastná kyselina: v závislosti na tom, jestli je nasycená, má naprosto rozdílné účinky na naše tělo.

Nenasycené mastné kyseliny jsou pro lidské tělo životně důležité, teprve ony umožňují určité procesy látkové výměny. Abychom dodali tělu denní množství nenasycenýchIMG_5413 mastných kyselin, měl by dospělí člověk požít asi čtyři polévkové lžíce olivového oleje.

Olivový olej se skládá z 8 – 14 % z nasycených mastných kyselin, z 55 – 83 % z jednoduchých nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny olejové, a ze 4 – 20 % z vyšších nenasycených mastných kyselin, především kyseliny linolové. Jednoduché nenasycené mastné kyseliny snižují obsah škodlivého LDL-cholesterolu, který je zodpovědný za vznik arteriosklerózy, a zabraňují jeho usazování na krevních cévách.  Olivový olej obsahuje ideální kombinaci mastných kyselin, která udržuje hladinu cholesterolu na uzdě. V takovéto podobě se nenachází u žádného jiného oleje.

Sekundární rostlinné látky slouží rostlině jako obranné látky proti škůdcům, k regulaci jejich růstu, stejně jako barvivo (např. karoten). Nemají vlastnosti živin a vyskytují se jen v malých množstvích, vykazují ovšem efekty, které pozoruhodným způsobem podporují naše zdraví. Jednou z nejdůležitějších průvodních substancí u olivového oleje je oleuropein. Tato látka snižuje krevní tlak, uvolňuje křeče, chrání před poruchami srdečního rytmu (arytmiemi) a rozšiřuje krevní cévy.

Antioxidanty jsou snadno oxidující substance, tedy látky, které na sebe snadno váží volný IMG_9718kyslík a tímto způsobem mohou chránit ostatní látky před oxidací. Antioxidanty tak zamezují vzniku volných radikálů. To jsou agresivní úlomky molekul, které poškozují buňky těla, napadají genetický materiál a sperma, ničí oční a nervové buňky a podporují záněty. Na základě těchto mnoha účinků je dnes dáváme do souvislosti s předčasnými projevy stárnutí, poškozením kůže světlem, s onemocněními srdce a krevního oběhu a především se vznikem rakoviny. Dostatečným zásobováním těla těmito látkami, které jsou hojně obsaženy například v olivovém oleji, lze těmto obtížím účinně předcházet.

Olivový olej obsahuje také velké množství vitaminu E, který stabilizuje buněčnou membránu a působí tímto způsobem proti předčasnému stárnutí. Přitom je rovněž dobrým antioxidantem a chrání naše buňky před útoky volných radikálů stejně jako naše červené krvinky před jejich zničením oxidujícími látkami. Nejvíce z těchto efektů profitují takové orgány a tělesné tkáně jako mozek, játra, svaly, artérie a krevní buňky. Kromě toho vitamin E podporuje regeneraci a udržuje pleť a vlasy zdravé a krásné. Nedostatek vitaminu E se projeví mimo jiné zvýšenou náchylností k infekcím, bledou pletí, vypadáváním vlasů, lámavostí vlasů a poruchami plodnosti.

Vedle vitaminu E obsahuje olivový olej vitaminy A a D, oba rovněž rozpustné v tucích. Vitamin A je vysoce účinný protirakovinný prostředek, který se podílí na tvorbě zrakového purpuru a posiluje obranyschopnost organismu. Je důležitý pro tvorbu kůže, sliznic a chrupavek a hraje významnou roli v péči o pěknou pleť, zdravé vlasy a silné nehty. Nedostatek se projeví zákalem rohovky, poškozením jater, sklonem k žlučovým a ledvinovým kamenům, poruchami stavby kostí, bledostí, nečistou pletí, která má sklony k rohovatění, či lámavými vlasy.

Vitamin D pak podporuje vstřebávání vápníku a fosforu a je proto nezbytný pro stavbu kostí a chrupavek. Nedostatek vitaminu D se projeví křivicí (rachitidou), osteoporózou (odvápněním kostí) a svalovými křečemi.

Olivový olej obsahuje také mnoho minerálních látek, mezi jinými také draslík, který je důležitý pro převod nervových impulsů na svaly a pro vylučování vody a tkáňového moku. Kromě toho draslík reguluje tlak buněčné tekutiny, hospodaření s vodou a udržuje acidobazickou rovnováhu. Jeho nedostatek vede ke snížení krevního tlaku, svalové slabosti, nechutenství, nepravidelnému pulsu a k nadýmání.

Vápník je velmi důležitá stavební látka pro zuby a kosti a je nezbytný také pro srážlivost krve, dráždivost nervů a svalů či pro propustnost buněčných membrán. Nedostatek vápník může vést k odvápnění kostí (osteoporóza, řídnutí kostí), k měknutí kostí, nervozitě a zvýšené dráždivosti svalů.

Kromě toho obsahuje olivový olej také hořčík, který je důležitý pro stavbu kostí a šlach, tvorbu protilátek či pro udržení dráždivosti svalů a nervů. Hořčík je navíc součástí mnoha důležitých enzymů látkové výměny. Nedostatek hořčíku se projevuje snížením hmotnosti, záškuby ve svalech, křečemi v lýtkách, poruchami srdečního rytmu a sníženou imunitou. Hořčík je „antistresový minerál“, neboť díky němu může tělo lépe zvládat pracovní přetěžování, hluk a shon.

Kromě toho je v olivovém oleji obsažen karoten, sekundární rostlinná látka a barvivo. Jak se zatím mnohokrát vědecky potvrdilo, může beta karoten, předstupeň vitaminu A, jak zbrzdit postup rakovinného onemocnění, tak také blokovat rakovinný mechanismus samotný.

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Souhlasím
Privacy Policy