Finca la Torre

organická a biodynamická farma s certifikací Demeter

Monttosa

rodinný podnik s tradicí

Vítejte na našich stránkách!

Nabízíme Vám kvalitní španělské extra panenské olivové oleje z oblasti Málaga. Věříme, že si u nás vyberete ten Váš olivový olej, který se stane nedílnou součástí Vašeho způsobu života.

Na začátek trochu historie:

Olivy se pěstovaly již před 6000 lety. Olivovník byl uctíván jako velmi drahocenný strom od nepaměti. Homér velebil olej z jeho plodů a nazýval ho tekutým zlatem. Bezpochyby se žádné jiné rostlině v lidské historii nedostalo tak velkého uznání jako olivovníku, který je jednou z nejstarších kulturních rostlin na Zemi.

Olivový olej hrál významnou roli v námořním obchodě, kterým se zabývali féničtí a řečtí obchodníci. Není jisté, zda pěstování oliv zavedli ve Španělsku právě oni, s určitostí ovšem víme, že už v prvním století před naším letopočtem byla oblast Španělska, tehdejší římská provincie Hispánie, nejvýznamnějším zdrojem olivového oleje.

Po příchodu Arabů do Španělska pěstování oliv pokračovalo a dále se zdokonalovaly techniky získávání oleje. Význam arabského vlivu prokazuje i španělský výraz pro olej – aceite, který pochází z arabského al-zait, což znamená „šťáva z oliv“.

... a trochu o oleji:

Extra panenský olivový olej je džus z oliv. Je to jediný olej mezi těmi,co obvykle najdete natrhu, který se získává z čerstvého ovoce bez použití rozpouštědel. Jedná se tedy o zcela přírodní produkt,IMG_5416 jehož vynikající aroma a chuť pochází přímo z ovoce.

I přesto, že olivový olej byl vyroben a používán v oblasti Středomoří po tisíciletí, jeho povědomí a spotřeba celosvětově zesílily až v posledních třiceti letech. V současné době je olivový olej jedním z nejvíce ceněných jedlých olejů a to jak pro své nutriční hodnoty, tak pro jeho významné gastronomické kvality. Jeho vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin, vitamínu E, přírodních antioxidantů a dalších živin, přimělo lékařskou vědu, aby ho považovala jako jeden z nejzdravějších olejů co jsou k dispozici.

Jeho mimořádná aroma a chuť, stejně jako jeho vysoká stabilita a univerzálnost jeho použití byly uznány spotřebiteli a odborníky z oblasti potravin na celém světě.