Finca la Torre

organická a biodynamická farma s certifikací Demeter

Monttosa

rodinný podnik s tradicí

Tuky ve výživě

Tuky a oleje rostlinného a živočišného původu jsou nezbytnou součástí lidské výživy, především svojí energetickou hodnotou, pro činnost svalstva, nervů a celý chod organismu. Ve srovnání s bílkovinami a sacharidy, jejichž spalné teplo činí 16,75 kJ/g, je energetická hodnota tuků 37,68 kJ/g. Spalují se v těle buď přímo, nebo se ukládají jako zásobní látky, dodávají pokrmům příjemnější chuť a brzdí proces trávení, takže nedochází tak brzo k pocitu hladu. Rovněž tvoří v těle ochranné vrstvy pro vnitřní citlivé orgány a plní funkci tepelných izolátorů, umožňují vstřebání a jsou nositeli vitaminů rozpustných v tucích, samy představují i zdroj nenasycených mastných kyselin a slouží jako zásoba výživného materiálu při zvýšené potřebě.

Zdravá výživa umožňuje předcházet řadě poruch a chorob nebo jejich výskyt oddaluje. Důležité je, aby tuky hradily pouze 30 % energetické potřeby. Z toho celé dvě třetiny mají být rostlinné tuky, především olivový nebo řepkový olej. Celková spotřeba tuků ve světě je v porovnání s doporučenými výživovými dávkami nedostatečná, avšak ve většině zemí s vyšší životní úrovní je obsah tuku v potravě podstatně vyšší, 40 i více procent, což je nežádoucí.

Bílkoviny si člověk staví vlastní z aminokyselin. Tuky však vstřebává v podobě mikroskopických kapének a jen část z nich štěpí. V krvi proto kolují tuky odpovídající tukům potravy. Zdravá výživa s uvedeným podílem tuků poskytuje ochranu před celou řadou poruch a závažných onemocnění (obezita, ateroskleróza, diabetické komplikace, rakovina tlustého střeva, prostaty a prsu, onemocnění žlučníku zánětem i výskytem kamenů, zhoršené vstřebávání vápníku, některá kožní onemocnění).