Zdravotní benefity

Strava založená na extra panenském olivovém oleji moduluje hladinu krevních lipidů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, usnadňuje sledování glukózy v krvi a krevního tlaku, a je dobrá pro kosti. Kromě toho má antioxidační a protizánětlivé účinky a snižuje riziko vzniku trombózy. Používání extra panenského olivového oleje může působit jako preventivní ve vývoji řady chorob.

Blahodárně působí na kůži a vlasy. Příznivým způsobem ovlivňuje metabolismus. Snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů a pomáhá udržovat hustotu kostní hmoty u stárnoucích žen. Správný druh extra panenského olivového oleje pomáhá při hubnutí a dietách.

Konzumace kvalitního olivového oleje slouží především jako preventivní prostředek pro nespočet neduhů lidského těla. Je bláhové si myslet, že používáním olivového oleje v krátké době přinese očekávané zázraky. Cíl tkví v dlouhodobém a pravidelném užívání. Tedy stavu, kdy se nám podaří, přirozeně začlenit extra panenský olivový olej do naší životosprávy.

Španělé doporučují po ránu vypít 3/4 polívkové lžíce toho nejlepšího extra panenského olivového oleje co si můžete dovolit.

Extra panenský olivový olej – nové a prospěšné informace

Na zdravotní přínosy extra panenského olivového oleje má vliv jeho kvalitní výroba a zejména fáze lisování. Nedávné studie porovnávali protizánětlivé účinky extra panenského olivového oleje (dále jen EPOO) získaného z prvního lisování s protizánětlivými účinky panenských olivových olejů (dále jen ne-EPOO) získaných z dalších lisování. Vědci objevili schopnost EPOO snižovat zánětlivé markery v krvi, naopak ne-EPOO tuto schopnost neměly. (Studie zahrnovala měření úrovně tromboxanu A2, zkráceně TXA2, a leukotrienu B2, zkráceně LBT2, v krvi). Tato schopnost extra panenského olivového oleje chránit organismus před nežádoucími záněty není překvapující, je známo, že EPOO obsahuje vyšší koncentraci fytonutrientů (zejména polyfenolů), jež mají známé protizánětlivé vlastnosti.

Studie středomořské stravy již delší dobu spojují příjem olivového oleje s nižším rizikem srdečních onemocnění. Nedávné studie poskytly fascinující vysvětlení vlivu olivového oleje na ochranu srdce. Hydroxytyrosol (HT), jeden z klíčových polyfenolů obsažených v olivovém oleji, pomáhá chránit buňky lemující cévy před poškozením příliš reaktivními molekulami kyslíku. HT pomáhá chránit buňky cév spuštěním změn na genetické úrovni. Genetické změny vyvolané HT pomáhají cévním buňkám zvýšit jejich antioxidační obranný systém, jinými slovy, olivový olej podporuje cévy jak tím, že jim poskytuje antioxidanty, například vitamín E a beta-karoten, tak tím, že cévám dodává jedinečné molekuly, jako je HT, které skutečně fungují na genetické úrovni a pomáhají buněčným stěnám cév zůstává silné.

Je již dlouhou dobu známo, že olivový olej obsahuje vysoký podíl mono nenasycených tuků. Olivy obsahují 70-85 % tuku ve formě kyseliny olejové, nenasycené omega-9 mastné kyseliny. Olivový olej není jediným zdrojem mono nenasycených tuků, na oblibě získávají světlicový olej a slunečnicový olej, jež mají vysoký obsah mastných kyselin, a avokádový olej. Pokud jde o mono nenasycené tuky, může celkový obsah tuku v každém z těchto olejů dosahovat až 70 %. (U kanolového oleje je toto procento nižší, obvykle 60-65 %, a u některých oblíbených rostlinných olejů klesá obsah mono nenasycených tuků ještě více, například u kukuřičného oleje je jejich obsah obvykle 25-30 % a u kokosového oleje je ještě nižší, zhruba 5-7 %).

Při výzkumu záměny stravy s nízkým obsahem mono nenasycených tuků za stavu s vyšším obsahem mono nenasycených tuků (například nahrazením jiných olejů olivovým olejem), docházelo u účastníků studie k významnému snížení celkového cholesterolu v krvi, LDL cholesterolu a poměru LDL:HDL. Nedávné výzkumné studie posunuly tyto zdravotní účinky olivového oleje na srdce ještě o krok dále. Obsah mono nenasycených tuků v olivovém oleji (konkrétně vysoká úroveň kyseliny olejové) je oním mechanismem, který propojuje příjem olivového oleje se snižováním krevního tlaku. Vědci věří, že si vysoké množství kyseliny olejové obsažené v olivovém oleji, které se vstřebává do těla, najde cestu do buněčných membrán, změní signalizační vzory na úrovni buněčné membrány (konkrétně dojde ke změně signálních kaskád spojených s receptory vázanými na G-proteiny) a tím dojde ke snížení krevního tlaku. Pokud je nám známo, toto je poprvé, kdy byl obsah mono nenasycených tuků v olivovém oleji spojen nejen se snížením cholesterolu, ale také se snížením krevního tlaku.

Jednou z nejaktivnějších oblastí výzkumu olivového oleje je prevence rakoviny a již není pochyb o přínosech olivového oleje v této oblasti. Tým vědců z Mario Negri institutu pro farmakologický výzkum v italském Milánu nedávno zanalyzoval jak dvacet pět studií zabývajících se příjmem olivového oleje a rizikem rakoviny, tak většinu rozsáhlých studií prováděných u lidí do roku 2010. Tento výzkumný tým s naprostou jistotou dokázal vliv příjmu olivového oleje na snížení rizika vzniku rakoviny prsu, dýchacích cest, horní části trávicího traktu a v menší míře i tlustého střeva a konečníku. Přínosy olivového oleje v boji proti rakovině vynikly ještě zřetelněji, když se porovnala strava zahrnující běžný olivový olej se stravou jedinců, kteří jen zřídka používali olivový olej a jejichž strava naopak obsahovala velké množství nasycených tuků, zejména másla.

 

 

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Souhlasím
Privacy Policy