Finca la Torre

organická a biodynamická farma s certifikací Demeter

Monttosa

rodinný podnik s tradicí

Vaření s olivových olejem je radostný v každém okamžiku. Olivový olej má nespočet využití od studené kuchyně přes tepelnou úpravu jídel až po dezerty a míchané nápoje.

Nejběžnější je využití kvalitního extra panenského olivového oleje ve studené kuchyni. Zde převládají zálivky na saláty. Na základní zálivku mám odzkoušený poměr kyselé složky a oleje je 1:3. Mícháním dosáhneme hladké emulze. Následně můžeme tuto základní zálivku rozšiřovat o další ingredience popřípadě měnit kyselou složku od citrónové šťávy po dobrý vinný ocet. Neměnnou složkou by měl být nejkvalitnější extra panenský olivový olej co si můžete dovolit. Jsou vhodné i výraznější odrůdy s výraznější chutí, jako je např. Hojiblanca.

V přípravě hlavních jídel je kvalitní extra panenský olivový olej (EPOO) pomocníkem od základního těsta na pizzu přes dušení a pečení až po smažení. Mně se nejvíce osvědčila odrůda Verdial do těst a pokrmů, kde nechci mít výraznou chuť. V EPOO připravuji základ pod masa, v troubě připravuji pečenou zeleninu pokapanou EPOO. Mým velmi oblíbeným využitím EPOO je při grilování, kdy nejprve nanesu tenkou vrstvu na maso a po grilování vkládám hotové maso do misky s EPOO a bylinkami, nejčastěji s rozmarýnem a česnekem, kde nechám maso cca 8 minut odpočinou teprve po té solím pepřím a podávám. Velmi rád také přidávám EPOO do mletého masa.

Co se týče dezertů a míchaných nápojů tak se zatím mohu podělit jen o zkušenost z pohledu strávníka. Kdy chlazený čokoládový dezrt byl přelit velmi kvalitním EPOO. Co se týče míchaného nápoje tak jsem pil směs ginu, EPOO, toniku a ledu.